Tennis

US Open: Order of Play | Tennis News

There’s lots of British interest on the opening day at Flushing Meadows with Dan Evans, Johanna Konta, Heather Watson, Cam Norrie, and Harriet Dart all playing for a place in the second round of the US Open

Last Updated: 29/08/21 12:45pm

Arthur Ashe Stadium will be back at full capacity for this year's US Open (Mike Lawrence/USTA via AP)

Arthur Ashe Stadium will be back at full capacity for this year’s US Open (Mike Lawrence/USTA via AP)

Order of Play for Day One at the US Open in New York with Andy Murray, Naomi Osaka, Simona Halep and Nick Kyrgios in action.

(All times local, -5 hours from BST)

Arthur Ashe Stadium

12:00: Madison Keys (USA) v Sloane Stephens (USA), Andy Murray (Gbr) v (3) Stefanos Tsitsipas (Gre), Marie Bouzkova (Cze) v (3) Naomi Osaka (Jpn), Richard Gasquet (Fra) v (2) Daniil Medvedev (Rus)

Louis Armstrong Stadium

11:00: Donna Vekic (Cro) v (9) Garbine Muguruza (Spa), (19) John Isner (USA) v Brandon Nakashima (USA), Magda Linette (Pol) v (21) Cori Gauff (USA), Nina Stojanovic (Ser) v (2) Aryna Sabalenka (Blr), (18) Roberto Bautista Agut (Spa) v Nick Kyrgios (Aus)

Grandstand

11:00: Camila Giorgi (Ita) v (12) Simona Halep (Rom), (5) Andrey Rublev (Rus) v Ivo Karlovic (Cro), (8) Casper Ruud (Nor) v Jo-Wilfried Tsonga (Fra), (18) Victoria Azarenka (Blr) v Tereza Martincova (Cze)

Court 4

11:00: (31) Yulia Putintseva (Kaz) v Kaia Kanepi (Est), Mikhail Kukushkin (Kaz) v Pablo Andujar (Spa), Marketa Vondrousova (Cze) v Elena Gabriela Ruse (Rom), Guido Pella (Arg) v (32) Filip Krajinovic (Ser)

Court 5

11:00: Ricardas Berankis (Lit) v (11) Diego Sebastian Schwartzman (Arg), (26) Danielle Collins (USA) v Carla Suarez Navarro (Spa), (15) Grigor Dimitrov (Bul) v Sam Riffice (USA), Emma Navarro (USA) v Christina McHale (USA)

Court 6

11:00: Feliciano Lopez (Spa) v Bernabe Zapata Miralles (Spa), (19) Elena Rybakina (Kaz) v Aliaksandra Sasnovich (Blr), Ivana Jorovic (Ser) v Maria Camila Osorio Serrano (Col), Miomir Kecmanovic (Ser) v Arthur Rinderknech (Fra)

Court 7

11:00: Jiri Vesely (Cze) v Kevin Anderson (Rsa), Marco Trungelliti (Arg) v (29) Alejandro Davidovich Fokina (Spa), Tsvetana Pironkova (Bul) v (25) Daria Kasatkina (Rus), Alize Cornet (Fra) v (20) Ons Jabeur (Tun)

Follow us at the US Open

We will have the US Open covered via our website skysports.com/tennis. On the move? Head to our app for mobile devices and iPad, or follow our Twitter account @SkySportsTennis to join in the conversation.

Court 8

11:00: Mayar Sherif (Egy) v Anhelina Kalinina (Ukr), (16) Christian Garin (Chi) v Norbert Gombos (Svk), Alex Molcan (Svk) v Cem Ilkel (Tur)

Court 9

11:00: Peter Gojowczyk (Ger) v (23) Ugo Humbert (Fra), Pierre-Hugues Herbert (Fra) v Adrian Mannarino (Fra), Rebeka Masarova (Spa) v Ana Bogdan (Rom), Valentini Grammatikopoulou (Gre) v Anna Blinkova (Rus)

Court 10

11:00: Thiago Moura Monteiro (Bra) v (24) Dan Evans (Gbr), Heather Watson (Gbr) v Kaja Juvan (Slo), Kristina Mladenovic (Fra) v Johanna Konta (Gbr), (26) Cameron Norrie (Gbr) v Carlos Alcaraz Garfia (Spa)

Court 11

11:00: Ann Li (USA) v Kristina Kucova (Svk), (30) Marin Cilic (Cro) v Philipp Kohlschreiber (Ger), (8) Barbora Krejcikova (Cze) v Astra Sharma (Aus), Dominik Koepfer (Ger) v Quentin Halys (Fra)

Court 12

11:00: Facundo Bagnis (Arg) v Taro Daniel (Jpn), Sara Errani (Ita) v (32) Ekaterina Alexandrova (Rus), Andrea Petkovic (Ger) v Irina-Camelia Begu (Rom), Kamil Majchrzak (Pol) v Emil Ruusuvuori (Fin)

Court 13

11:00: Dusan Lajovic (Ser) v Benoit Paire (Fra), Marcos Giron (USA) v Antoine Hoang (Fra), Alycia Parks (USA) v Olga Danilovic (Ser), (15) Elise Mertens (Bel) v Rebecca Peterson (Swe)

Court 14

11:00: Leylah Annie Fernandez (Can) v Ana Konjuh (Cro), Pedro Martinez Portero (Spa) v James Duckworth (Aus), Alexei Popyrin (Aus) v Radu Albot (Mol), Bernarda Pera (USA) v Tamara Zidansek (Slo)

Court 15

11:00: Henri Laaksonen (Swi) v John Millman (Aus), Caroline Garcia (Fra) v Harriet Dart (Gbr), Botic Van de Zandschulp (Ned) v Carlos Taberner (Spa), Jasmine Paolini (Ita) v Yaroslava Shvedova (Kaz)

Court 17

11:00: Evgeny Donskoy (Rus) v (12) Felix Auger-Aliassime (Can), (16) Angelique Kerber (Ger) v Dayana Yastremska (Ukr), (5) Elina Svitolina (Ukr) v Rebecca Marino (Can), Frances Tiafoe (USA) v Christopher Eubanks (USA)

Don’t forget to follow us on skysports.com/tennis, our Twitter account @skysportstennis & Sky Sports – on the go! Available to download now on – iPhone & iPad and Android




Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button